Hatszemszög – Építsünk a múltra?
tudomány, művészet, gazdaság
Időpont: 2021. december 12., vasárnap, 17:00-18:30
Helyszín: Ludwig Múzeum, 1. emelet, Előadóterem
A Ludwig Múzeum és a KÜRT Akadémia közös programsorozata
Három nézőpont, három világkép. A Ludwig Múzeum és a KÜRT Akadémia közös programsorozata arra tesz kísérletet, hogy egy-egy kiállítás központi témáját hatszemszögből világítsuk meg. Vajon mik a különbözőségek a tudomány, a művészet és a gazdaság szereplőinek hozzáállásában? Vajon vannak-e eszközeikben, eredményeikben, gondolkodásmódjukban hasonló vonások? Meghívott vendégeink 10-10 perces előadását követően közös beszélgetésen fejtjük fel a hatszemszögben rejlő izgalmas találkozásokat.
Az előadáson való részvétel ingyenes, de a férőhelyek száma limitált, így a részvételt regisztrációhoz kötjük! Kérjük, részvételi szándékát az alábbi gombra kattintva nyíló űrlapon jelezze!
Regisztráció
IV. ALKALOM: Építsünk a múltra?
A szocmodern építészet vitatott, de jelentős örökséget hagyott ránk Budapesten, akárcsak a szocialista lakáspolitika is. De vajon hogyan tudjuk jól használni ezeket a vegyes érzéseket kiváltó épületeket és lakhatási elképzeléseket? Lehetséges a közelmúlt építészeti örökségét fenntartható módon megőrizni, „újrahasznosítani”? Egyáltalán, meg kell-e őrizni ezt az örökséget? Milyen konstruktív vitát eredményezhet, ha ütköztetjük a kulturális örökség, a gazdasági racionalitás és a fenntarthatóság szempontjait?
Decemberi eseményünkön Csóka Attila Róbert építésszel, Soóki-Tóth Gábor városfejlesztési, ingatlangazdasági szakértővel és Keller Márkus szocialista lakhatást kutató történésszel arról is beszélgetünk, hogy mennyiben különbözik az építész, a gazdasági szakember és a történész megközelítése, ha szocmodern épületekről és lakhatási kérdésekről van szó.
A Hatszemszög – Építsünk a múltra? esemény az Othernity – Modern Örökségünk újrakondicionálása c. kiállításhoz kapcsolódik
Az I. alkalom a mesterséges intelligencia és a hálózatok kapcsolatáról szólt, itt tudod visszanézni.
A II. alkalom a gasztrohálózatokról szólt, itt tudod visszanézni.
A III. alkalom arra kereste a választ, hogy kibékíthető-e a slow és a digitalizáció egymással, itt tudod visszanézni.
A Hatszemszög 3 vendégéről bővebben:
TUDOMÁNY
Keller Márkus, történész, szociológus
Kötetei és tanulmányai jelentek meg az 1956-os forradalom és lakhatás, a 19-20. századi társadalomtörténet, a professzionalizáció és az összehasonlító történetírás módszertana témakörében. Jelenleg az ELTE TÁTK Összehasonlító Történeti Szociológiai Tanszékének és az ELTE Professzionalizáció-történeti kutatócsoportjának vezetője. 1999 és 2019 között az 1956-os Intézet tudományos munkatársa volt.
MŰVÉSZET
Csóka Attila Róbert, építész
A Paradigma Ariadné, valamint a Translations of Modernism kollektíva alapító tagja. Számos építészeti workshop és rendezvény szervezője, résztvevője, írásai többek között az Octogon és a hg.hu lapjain jelentek meg. A 2020-as Építészeti Biennálé Magyar Pavilon és az Othernity kiállítás kurátori csapatának tagja.
GAZDASÁG
Soóki-Tóth Gábor, városfejlesztési, ingatlangazdasági szakértő
A győri Széchenyi István Egyetem Építészettörténeti és Városépítési tanszékén tanársegéd és az Otthon Centrum elemzési vezetője. Közel három évtizedes pályafutása során tanácsadóként a magyar és közép-európai piacon vezető ingatlanfejlesztőkkel, befektetőkkel és pénzintézetekkel dolgozott, valamint állami és önkormányzati városfejlesztési, városrehabilitációs programok kidolgozásában vett részt. Szakterülete az ingatlanberuházások piaci megalapozása, az ingatlangazdálkodás, valamint komplex városfejlesztési programok előkészítése, a magánberuházók és az önkormányzatok közötti fejlesztési célú együttműködés. A Royal Institution of Chartered Surveyors nemzetközi ingatlanszakmai szervezet tagja.